EM Kvalifikation

Siden blev sidst ændret den 20. november 2019

Startside

Ugens kupon

                                 

 

 

 

Program for EM Kvalen til 2020

Følg stillingen i de 2 turneringer længere nede på siden

Runde 5: 5.-7. september

Runde 6: 8.-10. september

Runde 7: 10.-12. oktober

Runde 8: 13.-15. oktober

Runde 9: 14.-16. november

Runde 10: 17.-19. november

Alle hold spiller ikke i alle runder, da der er grupper både med 5 og 6 hold.

Grupperne

Gruppe A Gruppe B Gruppe C Gruppe D
England Portugal Holland Schweiz
Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark
Montenegro Litauen Estland Georgien
Bulgarien Luxembourg Nordirland Irland
Kosovo Serbien Hviderusland Gibraltar
Gruppe E Gruppe F Gruppe G Gruppe H
Kroatien Spanien Polen Frankrig
Slovakiet Rumænien Østrig Tyrkiet
Ungarn Sverige Makedonien Moldova
Wales Norge Slovenien Albanien
Azerbaijan Malta Letland Island
  Færøerne Israel Andorra
Gruppe I Gruppe J
Belgien Italien
Rusland Grækenland
Skotland Armenien
Cypern Bosnien & Herzegovina
Kazakhstan Liechtenstein
San Marino Finland

 

 

Regler for EM Kvalifikation Hold

  1. Du skal vælge et hold fra hver af de 10 grupper dog højst 2 af de topseedede hold

  2. Man får point efter, hvor mange point de valgte hold får

  3. Hvis du laver mere end 1 opstilling, må de ikke være ens

  4. De 10 hold du vælger skal prioriteres efter, hvem du tror mest på

  5. Prioriteringen har kun betydning, hvis 2 eller flere står lige ved præmieberegningen.

  6. Prisen pr. opstilling er 50 kr.

  7. Alle indskud går til præmier

  8. Præmiefordelingen er: 40,30,20 og 10 % til de 4 bedste

  9. Turneringen gælder kun de 10 indledende runder.

  

Det endelige resultat i Hold turneringen

Nr. Navn A B C D E F G H I J Point
1 Lucky Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Wales Sverige Østrig Frankrig Rusland Italien 205
2 Vinding Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Slovakiet Sverige Østrig Frankrig Rusland Italien 204
3 Garfield 2 Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Slovakiet Sverige Østrig Frankrig Rusland Italien 204
4 Fox 2 Tjekkiet Serbien Tyskland Danmark Slovakiet Sverige Østrig Tyrkiet Belgien Italien 202
5 Gambler 1 England Serbien Tyskland Danmark Slovakiet Sverige Østrig Tyrkiet Rusland Italien 202
6 Gaetenvind Tjekkiet Serbien Tyskland Danmark Wales Sverige Østrig Frankrig Rusland Italien 199
7 Tynde Tjekkiet Serbien Tyskland Danmark Slovakiet Sverige Østrig Frankrig Rusland Italien 198
7 Garfield 1 England Ukraine Tyskland Danmark Slovakiet Sverige Østrig Tyrkiet Belgien Grækenland 198
9 Michelangelo Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Slovakiet Spanien Østrig Frankrig Rusland Finland 197
10 Ymer T.G. Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Wales Spanien Østrig Frankrig Rusland Grækenland 194
11 Ancher Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Slovakiet Spanien Østrig Frankrig Rusland Grækenland 193
12 Polo Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Kroatien Sverige Østrig Frankrig Rusland Grækenland 192
13 JMØ 2
Tjekkiet
Serbien Holland Irland Ungarn Sverige Østrig Tyrkiet Rusland Italien 190
14 Gambler 2 Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Slovakiet Rumænien Østrig Frankrig Belgien Grækenland 187
14 Fox 1 Tjekkiet Portugal Tyskland Danmark Kroatien Sverige Østrig Tyrkiet Rusland Grækenland 187
14 Premar Tjekkiet Portugal Tyskland Danmark Wales Sverige Østrig Island Skotland Italien 187
17 Smilla Tjekkiet Portugal Tyskland Danmark Kroatien Sverige Østrig Island Rusland Grækenland 183
18 Joebo Tjekkiet Portugal Tyskland Danmark Kroatien Norge Østrig Tyrkiet Rusland Bosnien & Herzegovina 182
18 Sterobo England Serbien Tyskland Danmark Slovakiet Rumænien Østrig Island Skotland Italien 182
20 JMØ 1 Tjekkiet Ukraine Tyskland Danmark Wales Spanien Israel Frankrig Skotland Finland 181

Vinding og Garfield 2 har samme antal point, men Vinding bliver nr. 2, da han har Tyskland som 3. prioritet mens Garfield 2 har Danmark

Fox 2 og Gambler 1 har samme antal point, men Fox 2 bliver nr. 4, da han har Belgien som 1. prioritets mens Gambler 1 har Italien

Præmier

Præmiesum 1000
1. plads Lucky 400
2. plads Vinding 300
3. plads Garfield 2 200
4. plads Fox 2 100

Prioritets rækkefølge

Navn 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Ancher Spanien Frankrig Tyskland Danmark Østrig Slovakiet Rusland Ukraine Tjekkiet Grækenland
Fox 1 Portugal Danmark Tyskland Kroatien Tjekkiet Tyrkiet Sverige Østrig Grækenland Rusland
Fox 2 Belgien Italien Danmark Tyskland Tjekkiet Tyrkiet Sverige Serbien Østrig Slovakiet
Gaetenvind Italien Frankrig Tyskland Rusland Danmark Serbien Tjekkiet Sverige Wales Østrig
Gambler 1 Italien Rusland Tyskland England Sverige Slovakiet Tyrkiet Danmark Østrig Serbien
Gambler 2 Frankrig Tyskland Belgien Østrig Rumænien Grækenland Danmark Tjekkiet Slovakiet Ukraine
Garfield 1 Belgien England Danmark Tyskland Østrig Sverige Slovakiet Ukraine Tyrkiet Grækenland
Garfield 2 Frankrig Italien Danmark Tyskland Sverige Østrig Ukraine Slovakiet Rusland Tjekkiet
Joebo Portugal Tyskland Kroatien Danmark Rusland Tjekkiet Bosnien & Herzegovina Tyrkiet Østrig Norge
Lucky Frankrig Tyskland Italien Danmark Wales Sverige Rusland Tjekkiet Ukraine Østrig
Michelangelo Frankrig Spanien Tyskland Ukraine Tjekkiet Danmark Rusland Østrig Slovakiet Finland
Premar Italien Portugal Tyskland Danmark Tjekkiet Wales Østrig Skotland Sverige Island
Sterobo Italien Danmark Tyskland England Skotland Serbien Østrig Slovakiet Rumænien Island
Tynde Frankrig Italien Rusland Sverige Østrig Slovakiet Danmark Tyskland Tjekkiet Serbien
Vinding Frankrig Italien Tyskland Danmark Slovakiet Rusland Tjekkiet Sverige Ukraine Østrig
JMØ 1 Spanien Frankrig Tyskland Skotland Ukraine Tjekkiet Danmark Wales Israel Finland
JMØ 2 Italien Sverige Holland Rusland Tyrkiet Tjekkiet Irland Ungarn Østrig Serbien
Polo Frankrig Kroatien Danmark Tyskland Rusland Grækenland Østrig Ukraine Tjekkiet Sverige
Smilla Portugal Kroatien Danmark Tyskland Rusland Grækenland Østrig Island Tjekkiet Sverige
Ymer T.G. Frankrig Spanien Danmark Tyskland Rusland Grækenland Østrig Ukraine Tjekkiet Wales

Rækkenfølgen har kun betydning, hvis 2 eller flere står lige

Her er slutstillingen blandt alle hold

  Samlet stilling K V U T Mål for - Mål imod  +/- PTS
1 Belgien 10 10 0 0 40 - 3 37 30
2 Italien 10 10 0 0 37 - 4 33 30
3 Spanien 10 8 2 0 31 - 5 26 26
4 Frankrig 10 8 1 1 25 - 6 19 25
5 Polen 10 8 1 1 18 - 5 13 25
6 Rusland 10 8 0 2 33 - 8 25 24
7 Tyrkiet 10 7 2 1 18 - 3 15 23
8 England 8 7 0 1 37 - 6 31 21
9 Tyskland 8 7 0 1 30 - 7 23 21
10 Sverige 10 6 3 1 23 - 9 14 21
11 Ukraine 8 6 2 0 17 - 4 13 20
12 Holland 8 6 1 1 24 - 7 17 19
13 Østrig 10 6 1 3 19 - 9 10 19
14 Island 10 6 1 3 14 - 11 3 19
15 Finland 10 6 0 4 16 - 10 6 18
16 Portugal 8 5 2 1 22 - 6 16 17
17 Schweiz 8 5 2 1 19 - 6 13 17
18 Kroatien 8 5 2 1 17 - 7 10 17
19 Norge 10 4 5 1 19 - 11 8 17
20 Danmark 8 4 4 0 23 - 6 17 16
21 Tjekkiet 8 5 0 3 13 - 11 2 15
22 Skotland 10 5 0 5 16 - 19 -3 15
23 Slovenien 10 4 2 4 16 - 11 5 14
24 Wales 8 4 2 2 10 - 6 4 14
25 Rumænien 10 4 2 4 17 - 15 2 14
26 Serbien 8 4 2 2 17 - 17 0 14
27 Makedonien 10 4 2 4 12 - 13 -1 14
28 Grækenland 10 4 2 4 12 - 14 -2 14
29 Bosnien & Herzegovina 10 4 1 5 20 - 17 3 13
30 Albanien 10 4 1 5 16 - 14 2 13
30 Irland 8 3 4 1 7 - 5 2 13
30 Slovakiet 8 4 1 3 13 - 11 2 13
33 Nordirland 8 4 1 3 9 - 13 -4 13
34 Ungarn 8 4 0 4 8 - 11 -3 12
35 Israel 10 3 2 5 16 - 18 -2 11
36 Kosovo 8 3 2 3 13 - 16 -3 11
37 Kazakhstan 10 3 1 6 13 - 17 -4 10
38 Cypern 10 3 1 6 15 - 20 -5 10
39 Armenien 10 3 1 6 14 - 25 -11 10
40 Georgien 8 2 2 4 7 - 11 -4 8
41 Bulgarien 8 1 3 4 6 - 17 -11 6
42 Luxembourg 8 1 1 6 7 - 16 -9 4
43 Hviderusland 8 1 1 6 4 - 16 -12 4
44 Andorra 10 1 1 8 3 - 20 -17 4
45 Montenegro 8 0 3 5 3 - 22 -19 3
46 Moldova 10 1 0 9 4 - 26 -22 3
47 Malta 10 1 0 9 3 - 27 -24 3
48 Letland 10 1 0 9 3 - 28 -25 3
49 Færøerne 10 1 0 9 4 - 30 -26 3
50 Liechtenstein 10 0 2 8 2 - 31 -29 2
51 Azerbaijan 8 0 1 7 5 - 18 -13 1
52 Litauen 8 0 1 7 5 - 25 -20 1
53 Estland 8 0 1 7 2 - 26 -24 1
54 Gibraltar 8 0 0 8 3 - 31 -28 0
55 San Marino 10 0 0 10 1 - 51 -50 0

Regler for EM Kvalifikation efter Stjernetips regler

  1.      Du skal spille på 12 af de 25 kampe i hver runde

  2. Pointene for hver runde regnes ved at lægge oddsene sammen og gange med antal rigtige

  3. Prisen for at deltage er 100 kr.

  4. Alle indskud går til præmier

  5. Præmiefordelingen er 40,30,20 og 10 % til de 4 bedste

  6. Turneringen gælder kun de 10 indledende runder

Det endelige resultat

Placering Signatur Point
1 Overgaard 1504,07
2 Ancher 1466,65
3 Garfield 1346,78
4 Vinding 1311,17
5 Polo 1253,83
6 Bigguy 1246,94
7 Ymer T.G. 1238,15
8 Michelangelo 1219,44
9 Smilla 1199,53
10 Joebo 1032,21
11 Gaetenvind 946,38
12 Viptip 943,90
13 Gambler 893,76
14 Sterobo 891,95
15 Premar 885,53
16 Tynde 875,82
17 Fox 874,86
18 JMØ 855,62
19 Maarden 842,39
20 Don Copy 774,67
21 Lucky 695,15

 Præmier

Præmie sum 2100
1. Plads Overgaard 840
2. Plads Ancher 630
3. Plads Garfield 420
4. Plads Vinding 210